Microsoft IGNITE 2021

Microsoft IGNITE 2021

W dniach 2-4 marca odbyła się globalna konferencja Microsoft Ignite – przeznaczona dla informatyków, architektów, deweloperów, konsultantów, osób decyzyjnych i zarządzających, a także dla zwykłych sympatyków technologii. Zważywszy na obecną sytuację pandemiczną, wydarzenie nadal dobywało się w trybie online. Po raz kolejny Microsoft Ignite przekazał bardzo dużo najnowszych wiadomości o Microsoft Azure, Microsoft 365, Power Platform i nie tylko. Według szacunków organizatorów, w wydarzeniu wzięło udział ok. 100tys. uczestników z całego świata. Podczas konferencji mogliśmy wirtualnie spotkać się z wieloma osobami związanymi z technologiami Microsoft, które prowadziły swoje sesje tematyczne. W przeciągu 3 dni było ich ponad 300!

Podczas pierwszego wystąpienia (Keynote), które poprowadził CEO Microsoft Satya Nadella wraz z Alexem Kipmanem, prowadzący chcieli zobrazować jak szybko potoczył się rozwój technologii chmury w okresie pandemii, który pozwolił na odpowiednie funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw i organizacji. Uczestnicy zostali wprowadzeni także w wizję Microsoftu dotyczącą Mixed Reality, możliwej właśnie dzięki chmurze.

Microsoft IGNITE 2021

Dlatego głównym tematem podczas Keynote była platforma Microsoft Mesh, nad którą pracuje obecnie gigant z Redmond i która ma umożliwić odbywania wirtualnych spotkań za pośrednictwem gogli AR/VR.  Microsoft Mesh ma być niczym innym, jak swoistym przeniesieniem platformy społecznościowej w świat wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości. Odpowiedzialny za wizję nowej formy komunikacji, a przy tym będący wynalazcą gogli HoloLens – Alex Kipman – zaprezentował możliwości rozwiązania, które z pewnością wprawiły w osłupienie niejednego uczestnika. Mogliśmy się dowiedzieć też wielu ciekawostek, związanych najnowszymi technologiami:

  • 50% przedsiębiorstw należących do rankingu Fortune 500 kupiło HoloLens2.
  • 90% firm z zatrudnieniem przekraczającym 500 pracowników korzysta z Mixed Reality.
  • Dzięki Mixed Reality Toyota skróciła czas inspekcji o 20%.
Microsoft IGNITE 2021

Microsoft Dynamics 365 Business Central na Microsoft Ignite

Organizatorzy tej konferencji nie przygotowali sekcji stricte o Microsoft Dynamics 365 Business Central, gdyż charakter tego wydarzenia wykluczał taki podział. Niemniej jednak przeprowadzono kilka sesji, które zahaczały o tematy związane z naszym biznesowym oprogramowaniem dla MŚP, jak np. INTRO TO DYNAMICS 365.

Sesja ta służyła przede wszystkim przeglądowi wszystkich biznesowych aplikacji dostępnych od Microsoft, w której nie zabrakło oczywiście części  o Business Central. Prowadzący starali się pomóc zrozumieć podstawowe zastosowanie biznesowe tych aplikacji i ich możliwości, a także użycie AI i Mixed Reality w Dynamics 365. Przedstawiono również ewolucję systemów CRM i ERP jako biznesowych aplikacji.

Microsoft IGNITE 2021
Microsoft IGNITE 2021

Z perspektywy Dynamics 365 Business Central, podczas Microsoft Ignite niewątpliwie najciekawszym wydaje się temat Universal Printing i zarządzania drukarkami w środowisku chmurowym. Microsoft podczas pierwszego dnia konferencji w końcu ogłosił,  że Universal Print jest dostępne również dla Business Central.  Universal Print to najlepsza usługa drukowania w chmurze, dostępna na dużą skalę dla firm i organizacji edukacyjnych, która wdrażana jest w chmurze, w centrach danych firmy Microsoft i dostępna dla klientów posiadających jedną z następujących subskrypcji systemu Windows lub Microsoft 365:

  • Microsoft 365 Business Premium,
  • Windows 10 Enterprise E3, E5,
  • Microsoft 365 Enterprise F3, E3, E5,
  • Windows 10 Education A3, A5,
  • Microsoft 365 Education A3, A5.

Universal Print jest przeznaczony dla klientów, którzy przenoszą się do chmury i potrzebują możliwości drukowania przy użyciu usługi w chmurze. Microsoft Dynamics 365 Business Central wraz z wydaniem Wave 1, będzie mógł obsługiwać drukowanie za pośrednictwem Universal Print, dzięki czemu klienci będą mogli wysyłać dokumenty i raporty do dowolnej drukarki zarejestrowanej w tej usłudze. Nie będzie już potrzeby korzystania z lokalnych serwerów druku lub usług drukarek w chmurze innych firm.

Microsoft IGNITE 2021

Jednak jak uważa jeden z najbardziej znanych MVP dla BC – Stefano Demilliani – jest jedna negatywna wiadomość. Chodzi tutaj o pulę zadań drukowania, którą zawiera Universal Print. Zadania te są dostępne dla wszystkich użytkowników posiadających licencję. Każda licencja Universal Print obejmuje 5 zadań drukowania miesięcznie, które są łączone. Pojedynczy wydrukowany dokument jest liczony jako jedno zadanie drukowania, niezależnie od liczby stron, czy liczby wydrukowanych kopii. Zadanie drukowania jest liczone tylko wtedy, gdy zostanie pomyślnie zakończone, a niewykorzystane zadania drukowania tracą ważność z końcem każdego miesiąca.

Co jest jednak dużym plusem, użytkownik może wyświetlić całkowity wolumen wydruków, monitorować zużycie i wiedzieć, kiedy musi kupić dodatkowy wolumen, za pośrednictwem w portalu Universal Print:

Microsoft IGNITE 2021

Podsumowując, Microsoft Ignite to kolejne wydarzenie, które dostarcza ogrom wiedzy, zachowując przy tym swoją wyjątkowość. Różnorodność tematów poruszanych podczas konferencji sprawiła, że każdy kto w mniejszym lub większym stopniu ma do czynienia z technologią Microsoft, znalazł coś dla siebie.