Microsoft Build 2020 i nowe ogniwo w łańcuchu narzędzi dewelopera – Power Platform

Microsoft Build to coroczna konferencja hostowana przez giganta z Redmond. Jest ona ukierunkowana na inżynierów oprogramowania oraz programistów aplikacji webowych, używających systemu Windows oraz Microsoft Azure i innych rozwiązań. Została zapoczątkowana przez firmę Microsoft w 2011 roku, co roku odbywała się stacjonarnie, tego roku zaś w wyniku epidemii COVID 19 została zorganizowana za pomocą zdalnych konferencji w dniach 19 – 21 maja. Wcześniej tego roku mieliśmy również okazję włączyć się w inne wydarzenie organizowane przez MS tj. MBAS 2020, które podejmowało temat nowych funkcjonalności aplikacji z rodziny produktów Microsoft. Napisaliśmy o tym artykuł, który szczególnie kładzie nacisk na Power Platform. Polecam zajrzeć tutaj.

W tym trudnym czasie Microsoft dokłada swoją cegiełkę, by pomagać i uświadamiać ludzi o zaistniałych problemach, tworzy dashboard podejmujący temat rozprzestrzeniania się choroby, adaptuje dla biotechnologii chmury obliczeniowe i sztuczną inteligencje, by przyśpieszyć rozpoznawanie wirusa przez systemy. Te i inne rozwiązania pokazują jak bardzo pomocna może być cyfrowa technologia w trzech kluczowych etapach takich jak: dostarczenie pomocy, fazy powrotu do normalności czy nakreślenia tego, jaki świat powinien obrać cel. Obsłużenie tych faz jest możliwe dzięki zdalnej pomocy, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, a także dzięki zautomatyzowaniu procesów, by móc docierać do większej liczby miejsc w szybszym tempie.

Co więc nowego wprowadza dla nas MS Build?

Jak wiemy GitHub jest domem wielu developerów, w tym miejscu jest wspólnie tworzone i rozwijane oprogramowanie. GitHub notuje obecnie 50 milionów aktywnych użytkowników. Z kolei Visual Studio Code to najpopularniejszy kompilator kodu na świecie. Nowym ogniwem łańcucha narzędzi poruszonym na MS Build staje się Power Platform, który w chwili obecnej posiada 3,5 miliona deweloperów tworzących aplikacje, boty, przepływy danych oraz raporty.

Microsoft Build 2020

O możliwościach tego ekosystemu pisaliśmy na naszym blogu podejmując temat integracji DataFlow z usługami Azure i Business Central, informując o zmianach jakich doznał Power Automate, a także przedstawiając chatbota o nazwie Power Virtual Agents i prezentując możliwości szybkiego tworzenia aplikacji za pomocą Power Apps. Power Platform to narzędzie dla końcowych użytkowników, którzy wykorzystując podejście low-code/no-code mają możliwość tworzenia i personalizacji aplikacji rozszerzających możliwości i integrujących się z Microsoft 365 oraz Dynamics 365. Już w samym marcu Microsoft zauważa wzrost zainteresowania tą platformą o 50%, natomiast porównując obecny okres z zeszłorocznym notuje wzrost na poziomie aż 70%.

Microsoft Build 2020

Power Automate i Power Virtual Agents

Środowisko Power Platform odpowiada w tym roku również na potrzeby deweloperów, dostarczając narzędzia do samokontroli, śledzenia krytycznych źródeł i zasobów. W ramach tych zmian Microsoft informuje o połączeniu Power Automate (PA), czyli narzędzia do zrobotyzowanych automatycznych procesów, z powszechnie znanymi aplikacjami i usługami, w tym Softomotive. Softomotive to narzędzie oferujące podobnie jak PA podejście typu low-code. Włączenie możliwości tego narzędzia do Power Platform pozwoli na:

  • rozszerzenie automatyzacji UI z wsparciem dla znanych terminali, Java apps, Citrix i itp.,
  • równolegle i wielozadaniowe wykonywanie akcji na tym samym komputerze,
  • inteligentne wydobywanie danych z wielu stron internetowych.
Microsoft Build 2020

Oprócz produktu RPA od Microsoft rozszerzenie swoich możliwości dedykowane profesjonalnym deweloperom otrzymał Power Virtual Agents w formie funkcji dodawania komponentów (Microsoft Bot Framework Composer).

Power Apps

W Power Apps zaś otrzymaliśmy funkcję rozszerzonej rzeczywistości (poglądowa od Maja), pozwalającej nam umieszczać obiekty 3D w aplikacji, a potem przenosić je do prawdziwego świata symulując np. położenie nowych mebli w pokoju lub maszyn na hali produkcyjnej.

Microsoft Build 2020

Microsoft również informuje o możliwości zagnieżdżenia funkcji wykonanych przez profesjonalnych deweloperów za pomocą edytora kodu w Power Apps. Można to wykonać poprzez eksport funkcji do API Azure, a następnie ponowny eksport do Power Apps z panelu zarządzania API w Azure. Wykonanie tych czynności spowoduje utworzenie konektora w „powerapkach”, gdzie już mniej doświadczeni deweloperzy mogą go obsłużyć za pomocą funkcji aplikacji.

Kolejną nowością jaką wprowadza MS do Power Apps jest całkowita dostępność aplikacji kanwowych (ang. Canvas apps) i  opartych na modelu (ang. model driven apps) na urządzeniach mobilnych z poziomu tego samego klienta mobilnego.

Dodatkowo gigant z Redmond informuje o możliwości pracy nad Common Data Service z poziomu T-SQL w SQL Management Studio, co zdecydowanie usprawni pracę profesjonalnych deweloperów przyzwyczajonych do znanego już im języka zapytań.

Platforma Azure i Power BI

Nie obyło się również od wspomnienia o poszerzeniu możliwości platformy Azure dodając Azure Arc-enabled Kubernates do infrastruktury Azure, Azure Synapse Link (analizę w czasie rzeczywistym wraz z transportem danych) do platformy danych Azure, które jesteśmy w stanie połączyć z Power Platform tworząc dashboardy, aplikacje i nie tylko, na danych aktualizowanych w czasie rzeczywistym. Wykonamy to dzięki omawianym już na tym blogu DataFlows, które połączymy bezpośrednio do Azure Data Lake Gen2.

Microsoft Build 2020

Z kolei w Azure AI możemy spodziewać się nowości w zakresie usług kognitywnych dla rozumienia mowy oraz projektu Bonsai, który wprowadzi sztuczną inteligencję do fizycznych systemów. Doczekamy się także rozwinięcia możliwości uczenia maszynowego w celu lepszego zrozumienia interpretacji modeli, większej ochrony różnych metod zabezpieczania prywatności. Powstanie również pierwszy na świecie chmurowy super komputer z sztuczną inteligencją, który będzie mógł być wykorzystany przez innych deweloperów.

Microsoft Build 2020

Jakie zmiany zobaczymy w Microsoft 365?

W Microsoft 365 zauważymy zmiany dotyczące możliwości integracji komunikatora Microsoft Teams z Power Platform. Dzięki płynnemu oprogramowaniu tego narzędzia, stworzymy z łatwością dedykowane aplikacje wykorzystując nowe kooperacyjne kanwy. Użyjemy do tego Power Apps, które bez żadnego problemu zagnieździmy w MS Teams. Od tego momentu „powerapki” będą przejmować właściwości komunikatora, takie jak na przykład ustawiony motyw i tworzyć z nim integralną całość. W MS Teams będziemy mogli również umieścić, boty, przepływ pracy i dashboardy dla procesów biznesowych, wszystko w wyniku podejścia „jedno kliknięcie i dodaj je do Teams”

Prezenterzy podkreślali również jak bardzo zależy Microsoft na zintegrowaniu Power Platform z Azure, informując o tym jak wiele konektorów posiada wspomniany ekosystem i jak powszechny jest w stanie zaistnieć. Powszechność ta wynika z dostosowania funkcji pod każdego typu dewelopera, od społecznego poprzez zaawansowanego, kończąc na profesjonalistach IT. Czeka nas wiele zmian, na które na pewno warto czekać!

Microsoft Build 2020