Rewolucja chmurowa w rodzinie Dynamics 365 wciąż trwa

Intersys, jak co roku, uczestniczy w największej konferencji partnerskiej w obszarze EMEA poświęconej tematyce systemów biznesowych z rodziny Microsoft Dynamics 365. W tym roku społeczność Dynamics spotkała się w Wiedniu, w Austrii, gdzie przez intensywne 3 dni sesji tematycznych i networkingu dzieli się wiedzą, doświadczeniami i wspólnie ustala priorytety na kolejny rok do przodu. Wszystko to pod skrzydłami i patronatem Microsoft, który jest nieodłączną częścią tego wydarzenia od wielu lat.

Wnioski i spostrzeżenia z poprzedniej edycji konferencji można przypomnieć sobie we wpisie z 2018 roku, a dzisiaj, bez wątpienia, Microsoft jednoznacznie utrzymuje kierunek i tempo rozwoju nadane rok temu i jeszcze mocniej kieruje swoich Partnerów w stronę wszechstronnego ekosystemu aplikacji biznesowych bazujących na wspólnej platformie technologicznej, wspólnych zasobach danych, przenikających się między sobą na styku elementów, których braki funkcjonalne możliwe są do dostrzeżenia w codziennej pracy. Wszystko to utrzymane w ryzach inteligentnej chmury obliczeniowej – wiodącego produktu, który ma nadawać tempo i kierunek rozwoju na kolejne lata.

W przypadku systemu ERP, czyli Dynamics 365 Business Central, jego funkcjonalności raportowania sprawozdawczego i controllingu zostają wzmocnione przez rozwiązanie PowerBI, a sposób wprowadzania danych, np. uzupełniania kart czasu pracy w ramach realizowanych projektów, umożliwiany jest przez dedykowane aplikacje zewnętrzne tworzone za pomocą PowerApps. Całość tych procesów możliwa jest do komunikowania dla użytkownika za pomocą skrzynki odbiorczej klienta pocztowego Outlook. Dla Klienta rezultat jest tylko jeden: pokrycie wszystkich stawianych potrzeb biznesowych, za pomocą jednej platformy i interfejsu, który jest nie tylko znany dla użytkownika, co również intuicyjny i przyjemny w rutynowym korzystaniu. 

Power Platform – nowe czy dobrze znane?
Czym tak naprawdę jest wspomniana powyżej Power Platform? Ten temat z przyjemnością omówimy już wkrótce w ramach specjalnie przygotowywanego, tematycznego cyklu wpisów o platformie i aplikacji w nie wchodzącej.

Jesień i kolejna wersja Business Central już z nami

W październiku tego roku miała również premiera najnowszej wersji systemu Business Central w ramach Wave 2. Nowa edycja, oznaczona numerem 15, wprowadza rewolucyjne zmiany pod względem całkowitego odejścia od dotychczasowej technologii programistycznej w środowisko C/SIDE (język programowania C/AL) i w pełni zastąpienie jej językiem AL (Application Language). Z perspektywy Klienta zmiana nie wpływa na funkcjonowanie oprogramowania, ale dla Partnerów wdrażających rozwiązanie jest to niemała rewolucja, które obraca sposób realizowania projektu wdrożeniowego o przysłowiowe 180 stopni. Dodatkowym elementem uwzględnionym w tej wersji systemu było wyłączenie obecnie wykorzystywanego klienta dostępowego RTC (RoleTailored Client), który został zastąpiony klientem dostępowym w wersji Modern UI. O pierwszych wrażeniach z użytkowania aplikacji w tej odsłonie pisaliśmy tutaj https://dynamicsblog.intersys.pl/2018/07/02/ms-dynamics-365-business-central-poznajmy-sie-blizej/.

Od tego czasu Microsoft systematycznie wprowadza usprawnienia funkcjonalne w tempie około 100 nowych elementów na każde 6 miesięcy swojej pracy. Stosując podejście słuchania opinii i pomysłów swojej społeczności w ramach swojej sieci partnerskiej, Microsoft selekcjonuje je i najlepsze udostępnia w kolejnych odsłonach systemu Business Central. Fantastyczna inicjatywa ze strony MS, dzięki której feedback społeczności ma bezpośrednie przełożenie na kierunek usprawnień samej aplikacji.

A co przed nami?

Jednym z najważniejszych punktów kluczowych pierwszego dnia konferencji jest dla nas odsłona mapy rozwoju produktu na kolejne lata, która zazwyczaj prezentowana jest przez Microsoft. Roadmap opublikowana 9 października wygląda następująco:

Wyczytujemy z niej następujące, kluczowe elementy:

  • Business Central Spring Release w wersji 14 (wykorzystującej środowisko programistyczne C/SIDE) pozostaje możliwa do sprzedaży do października 2020
  • Październik 2019 momentem udostępniania Business Central Wave 2 w wersji 15 – całkowicie pozbawionej środowiska C/SIDE i klienta RTC. Jego miejsce zastępujące język AL i Modern Client.
  • Rok 2020 i 2021 to dalsze usprawnienia w zakresie aplikacji i jej funkcjonalności, wsparcia kolejnych krajów względem ich przepisów legislacyjnych (pakiety lokalizacyjne), rozwój rozwiązań partnerskich (ISV), udostępnienie narzędzi usprawniających migracji danych (przejście z infrastruktury lokalnej do chmury) oraz coraz bardziej pogłębiona integracja z Power Platform

Kolejne miesiące będą zatem poświęcone na stabilizację rozwiązania, szersze jego udostępnienie dla krajów EMEA pod względem ich specyficznych wymagań lokalnych oraz jeszcze większe połączenie poszczególnych aplikacji między sobą, aby dostarczyć jedno, holistyczne narzędzie do zarządzania naszym biznesem – ekosystem One Microsoft.

Leave a Reply